PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=200190}

Wóz do Wiednia

Kočár do Vídně
7,6 541
ocen
7,6 10 1 541
Wóz do Wiednia
powrót do forum filmu Wóz do Wiednia

Uwaga S P O I L E R Y (zapomniałem zastrzec zakładając temat, a przez edycję nie mogę).



Witam,
Kto zmierzy się z pytaniem: Dlaczego zrezygnowano z pokazania pierwszej sceny bezsensownego mordu na mężu, a zadowolono się jedynie jej opisem przez narratora ?

Jaki taki zabieg ma wpływ na konstrukcje filmu oraz odbiór scen późniejszych ?

Czy to ubogaca czy spłyca motywację głównej bohaterki ?

Dla kontrastu pamiętamy ciężar gatunkowy śmierci zadanej ojcu bohatera "Dawno temu na dzikim zachodzie" i jak ten motyw towarzyszył nam do samego finału.

None200

Myślę, że dlatego iż nie jest to kino akcji, lecz psychologiczne i reżyser nie chciał zaczynać od wstrząsu i chciał aby napięcie stopniowo rosło. Poza tym dzięki temu motyw zemsty bohaterki nie jest (i dla nas) tak oczywisty: co prawda męża zabili jej Niemcy, ale to byli (jak mniemam) inni Niemcy, a - jak widać - nawet Niemcy to ludzie i bywają lepsi i gorsi...

ocenił(a) film na 9
None200

Film w pełnej wersji rezyserskiej byl dluzszy az o 37 minut. Byc moze wycieto wlasnie ta scene morderstwa meza jako nielicujaca z owczesna polityczna poprawnoscia. W napisach poinformowano ze smierc meza glownej boheterki byla pozbawiona heroizmu, była odstraszajacym przykladem dla reszty. Byc moze rezyser wyprosil choć to, ze duzy fragment filmu wyciety przez cenzurę zastapily lakoniczne napisy na poczatku tgo swietnego obrazu.

ocenił(a) film na 8
None200

Ciekawostka ze strony csfd.cz: "Pierwotnie scenariusz obejmował dodatkowe sceny, w tym powieszenie męża Kristy. Reżyser zdecydował jednak ich nie kręcić, aby akcja rozgrywała się tylko w lesie i tym samym zyskała więcej dramatyzmu w zamkniętej przestrzeni".

Tak więc mamy poszlakę, że niepokazanie momentu mordu na mężu Kristy było decyzją reżysera, a nie cenzury. Ciekawe w takim razie co wycięli cenzorzy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones